TOBB Kadın Girişimciler Kurulu
 
Untitled Document
QuickMenu Save Document

 

HABERLER / DUYURULAR  

Kadın Girişimciler Engelleri Aşmak İçin Bizimköy'den Seslendi

Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu şubat ayı toplantısını Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Vakfı’nda gerçekleştirdi. TOBB’a bağlı, Kocaeli Sanayi Odası koordinatörlüğünde, kadın girişimcilere eğitim, kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirmelerinde destek sağlamak üzere kurulan Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu, kurul toplantısını 12 Şubat 2010 tarihinde Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Vakfı’nda yaptı. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.>>>


“Dünyanın gözü bizde”

16.02.2010, KAHRAMANMARAŞ-TOBB / Kahramanmaraş’ta, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile TOBB Genç Girişimciler Kurulunun düzenlediği toplantıda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyada herkesin gözünün Türkiye üzerinde olduğunu belirtirken, “Allah, Türk milletine müteşebbis gücü vermiş.” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, lider ülke olmak için güçlü bir ekonomi ve kaliteli demokrasinin şart olduğuna da vurgu yaptı. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.>>>


“Zenginleşmenin formülü, girişimci sayımızı artırmak”

16.02.2010, KAHRAMANMARAŞ-TOBB / TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, zenginleşmek için tek formülün, girişimci sayısını artırmak olduğunu söyledi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde (KSÜ) düzenlenen 'Liderlik ve Girişimcilik' konulu konferansa katılan Hisarcıklıoğlu, akıl terinin artık, alın terinin yerine geçtiğini ifade ederken ''Ne yaparsak yapalım hedefimiz dünya olmalı. Dünya müthiş bir pazar ve 6 milyar insana çok çabuk ulaşabiliyoruz'' ifadesini kullandı. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.>>>


Girişimcilik Paneli'ne İnegöl'de yoğun ilgi

15 Ocak tarihinde İnegöl'de gerçekleştirilen TOBB Kadın Girişimciler Kurulu “Girişimcilik Paneli”, İnegöl dışından gelen panelist ve misafirlerin de katılımıyla saat 14.00'de İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirildi. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.>>>


birFİKRİNmiVAR? Üniversitelerarası Girişimcilik Yarışması. Fikri Bul Şirketi Kur.

Kendi işinin patronu olmak isteyenler için en güzel yarışma yeniden başlıyor! 2007’den beri düzenlenen ve bu süreçte 101 farklı üniversiteden 1700 üzerinde başvuru alarak kıran kırana bir mücadeleye ev sahipliği yapan ve her sene birinci gelen girişimcisinin hayalini gerçekleştirip ona şirket kurarak büyük ses getiren girişimcilik yarışmamız bu sene daha güçlü ortaklar ve daha büyük ödüller ile tekrardan karşınızda!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ana sponsorluğunda, LabX ve Özyeğin Üniversitesi önderliğinde, ve WMG (Warwick Manufacturing Group)-University of Warwick, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği, Microsoft ve UK Trade and Investment desteği ile yarışmamız girişimci olmak isteyen herkesi tüm seneye yayılmış ve Türkiye’de bir ilk olarak toplam 1.000.000 TL değerinde ödüllü bir girişimcilik serüvenine davet ediyor. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.>>>


2010 “Yurt İçi Fuar Katılımında Kadın Girişimcilerin Desteklenmesi Projesi”

Birliğimizce İlki 2009 yılında gerçekleştirilen, kadın girişimcilerin ürettikleri mal ve hizmetleri tanıtırken yeni ticari ilişkiler kurmalarına imkân sağlayacak en etkin platform olan fuarlarda ücretsiz olarak yer almalarını sağlamalarını amaçlayan “Yurt İçi Fuar Katılımında Kadın Girişimcilerin Desteklenmesi Projesi” için 2010 yılında 14 Fuar firmasından 128 Fuara ücretsiz katılım desteği sağlanmıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.>>>


KADININ SOSYO EKONOMİK KALKINMAYA KATKISINI TEŞVİK ETMEK AMACIYLA İSLAM KALKINMA BANKASI ÖDÜLÜ

İslam Kalkınma Bankası tarafından kadının sosyo ekonomik kalkınmaya katkısını teşvik etmek amacıyla bir ödül ihdas edilmiştir. Başvuru ve ödüllerin verilme şartları İslam Kalkınma Bankası internet sitesiden ( www.isdb.org) öğrenilebilmektedir. Başvuruların 07 Şubat 2010 tarihine kadar doğrudan İslam Kalkınma Bankası’na iletilmesi gerekmektedir.


10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı’na Başvurular Başladı!
Son başvuru tarihi: 31 Ocak 2010

Goldman Sachs’ın 2008 yılında başlattığı ve 18 ülkede uygulanan 10.000 Kadın projesinin Türkiye ayağı, 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı adıyla Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi işbirliği ile hayata geçti. Toplam üç yıl sürecek 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı’nda ekonomik olarak büyüme potansiyeli yüksek bir işe veya iş fikrine sahip olan, ancak gerekli eğitimleri alamamış ve maddi koşulları sınırlı 340 kadına ücretsiz girişimcilik eğitimi verilecek.

Haberin Devamı >>>


25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü

Bugün 25 Kasım. 1985 yılında BM’nin bugünü “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü” olarak ilan etmesinden bu yana, dünyanın her yerinde kadın örgütleri ve insan hakları örgütleri şiddetin sonlandırılması için etkinlikler düzenliyorlar. Ancak maalesef içinde bulunduğumuz yılda da kadınlar şiddete maruz kalmaya devam ediyor...

Haberin Devamı >>>


KOSGEB Yeni Kredi Faiz Desteği Programı

KOSGEB tarafından yeni bir kredi faiz desteği programı başlatılmıştır. Bu program çerçevesinde 100.000 işletmeye toplam 2,5 milyar TL tutarında kredi kullandırılacaktır. KOBİ’lerimize sağlanacak olan kredinin işletme başına üst limiti 25.000 TL olup, kredinin ilk 3 ayı ödemesiz, kalanı aylık eşit taksitler halinde toplam 15 ay olacaktır. Şahıs işletmelerinde işletme sahibinin kadın girişimci olması halinde, işletme başına kredi üst limiti 30.000 TL olacaktır. Kredi faiz ve/veya kar payının tutarının %25’i kredi kullanan işletmeler tarafından aylık taksitler halinde, kalan %75’i kredi faiz ve/veya kar payı tutarı da KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

Kredi için hangi sektördeki işletmelerin nasıl başvurabileceklerine ilişkin olarak KOSGEB tarafından hazırlanan detaylı bilgiler ekte sunulmuştur.


"Kadın Girişimciliğin Desteklenmesi Alanında En İyi Uygulamalar" Semineri Sunum ve Fotoğrafları

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Avrupa Komisyonu Teknik Yardım ve Bilgi Değişim Ofisi (TAIEX) işbirliğinde 28-29 Ekim 2009 tarihlerinde, “Kadın Girişimciliğin Desteklenmesi Alanında En İyi Uygulamalar” konulu bir seminer gerçekleştirilmiştir.

TOBB’un AB Katılım Sürecinde Firmaların uyum kapasitesini geliştirme çalışmaları çerçevesinde düzenlenen Seminere Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş da konuşmacı olarak katılmıştır. 120 civarında katılımcının olduğu seminere, ağırlıklı olarak TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri, İl kadın Girişimciler Kurulu üyeleri iştirak etmiştir. Seminerde yapılan Sunumlar:

- “Perspectives of International Organizations on Women Entrepreneurship”,
- “Promotions of and Obstacles to Women Entrepreneurship”,
- “Solutions in different Countries” ve
- “EU and Gender Equality”

Fotoğraflar: zip'li dosya.

 


TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulunda seçim heyecanı

TOBB Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığına iş kadını Nezahat Barutçuoğlu getirildi.

TOBB tarafından Kadın Girişimcilere Eğitim,kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirmelerinde destek sağlamak amacıyla kurulan il kadın girişimciler kurulu örnek bir seçime imza attı.

 

Haberin Devamı >>>


TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Sıdıka Halıcıoğlu Irak Ortadoğu İş Kadınları ve İş Adamları Derneği Başkanı Seçildi

Irak ve Ortadoğu ülkelerine ihracat yapan iş kadınları ve iş adamlarını bir araya getirmek amacıyla kurulan Irak Ortadoğu iş kadınları ve iş adamları derneği tarafından 01.Ekim 2009 Perşembe günü saat 11:00 da Adana da tanıtım amaçlı bir basın toplantısı yapıldı.

11 Eylül 2009 Tarihinde Adana’da kurulan Irak Ortadoğu İş Kadınları ve İş Adamları Derneği öncelikle üyelerini, Irak, Suriye, Mısır, İran, Lübnan, Dubai, B.A.E( Birleşik Arap Emirlikleri)Katar, Kuveyt olmak üzere, bu ülkelerdeki işkadınları ve işadamlarıyla buluşturmayı hedefliyor. TOBB’ a bağlı Oda ve Borsaların bBşkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Kadın Girişimciler Kurulu Üyelerinden oluşan Derneğin Başkanlığını, TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Sıdıka HALICIOĞLU yapacak.

Dernekten konuya ilişkin yapılan açıklamada, ‘Derneğimizin kurulmasında bizlerden desteğini esirgemeyen TOBB Başkanı Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ile dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ a şükranlarımızı sunuyoruz denilerek M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ nun Türkiye’de kadın girişimcilere verdiği desteğin meyvelerini vermeye başladığı ve derneğin başına da TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Sıdıka HALICIOĞLU’ nun seçildiği anlatıldı.

Haberin Devamı >>>


Girişimcilikleri Belgelendi

Geçtiğimiz Mayıs ayında TOBB Adana İl Kadın Girişimciler Kurulu, Adana Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Adana’daki liseler arasında düzenlenen “İş Fikrimiz Geleceğimiz’ konulu makale yarışmasında dereceye giren 50 öğrenci eğitimlerinin ardından sertifikalarını aldılar.

Haberin Devamı >>>


PANEL: Kadın ve Girişim, Kadın ve Değişim

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş’ın katılımları ile 05 EKİM 2009 saat 14.00 de Gemlik Ticaret Borsası'nda “Kadın ve Girişim, Kadın ve Değişim” Konulu Panel düzenlenecektir..

Haber Ayrıntısı >>>


TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Eğitim Çalışmaları

15-19 ARALIK 2008 GİRİŞİMCİLİK HAFTASI ANA TEMA INOVATİF GİRİŞİMCİLİK Lise ve Dengi Okullar ile A.Ü. İ.İ.B.F Girişim Kariyer Kulübü işbirliğinde Akdeniz Üniversitesindeki konferans ve panellerde eğitimlere katılınmıştır.
ARALIK AYI 01.12.2008-12.12.2008 ve 22.12.2009-27.12.2009 tarihlerinde Bolu-Düzce-Tosya-Trabzon-Bartın-Zonguldak İl Kadın Girişimciler Kurulları ile işbirliği yapılarak Mesleksiz gençlere(kız-erkek)”Yatılı Turizm Eğitimi” Projesi tanıtılmış ve seçmeler yapılmıştır.

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu faaliyetleri:
www.antalyakadingirisimciler.org

Haberin Devamı >>>


TOBB/TAIEX işbirliğinde gerçekleştirilecek "Kadın Girişimciliğin Desteklenmesi Alanında En İyi Uygulamalar" konulu seminer (28-29 Ekim, Ankara)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Avrupa Komisyonu Teknik Yardım ve Bilgi Değişim Ofisi (TAIEX) işbirliğinde 28-29 Ekim 2009 tarihlerinde, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde (Söğütözü Cad., No:43, Sosyal Tesisler 1 No’lu Toplantı Salonu, Söğütözü-Ankara), “Kadın Girişimciliğin Desteklenmesi Alanında En İyi Uygulamalar” konulu bir seminer gerçekleştirilecektir.

Seminere katılabilmek için doldurulması zorunlu olan Müracaat Formu ve Seminer Taslak Programı


“Kadın Girişimciliğinin Teşvik Edilmesi ve Desteklenmesi” Paneli, TOBB Mersin Kadın Girişimciler Kurulu Tarafından Düzenledi.

TOBB Mersin Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 18 Haziran 2009’da Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda “KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİN TEŞVİK EDİLMESİ VE DESTEKLENMESİ PANELİ” düzenlenmiştir. Açılış Konuşmalarının TOBB Mersin Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve GİŞKAD Başkanı Sayın Cavidan DEMİRDAĞ, Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürü Sayın Esengül CİVELEK, Mersin Valisi Sayın Hüseyin AKSOY ve Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın S.Aliye KAVAF tarafından yapıldığı panelde, TESK, KOSGEB, Türkiye Halk Bankası ve Garanti Bankası temsilcileri de katılımcıları teşvikler hakkında bilgilendirmişlerdir. Panele ilişkin basın haberleri. / Panel Fotoğrafı.


TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu – Elektronik Ticaret ve İhracat Eğitimi Duyurusu

Sayın Girişimci Kadın Kurulu üyeleri, Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı çerçevesinde desteklenmekte olan Text-e Projesi kapsamında 24 Haziran 2009 tarihinde, TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu’nun organizasyon desteğiyle, Ankara Ticaret Odası VİP Salonunda düzenlenecek olan Elektronik Ticaret İhracat Eğitimi Programına katılmanızdan onur duyarız.

Eğitim programımızın düzenlenmesine yapmış oldukları katkıdan dolayı TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu’na ve Ankara Ticaret Odasına teşekkür ederiz.

Yer: Ankara Ticaret Odası VIP Salonu
Tarih: 24 Haziran 2009, Çarşamba
Saat: 16:00-19:00

Saygilarimla,

Best Regards,
Dilek Volkan
MKV Consulting
Tel:+90 312 223.48.14 Faks: +90 312 221.28.28 GSM: +90 5358125048 Skype: dvolkan11111 e-mail: dilek.volkan@mkv-consulting.com web: www.mkv-consulting.com


Kadın Kurulundan Tam Destek

TOBB Kadın GİRİŞİMCİLER Kurulu Diyarbakır İl Başkanı Filiz Bedirhanoğlu TOBB Tarafından başlatılan bu seferberliği tam destek verdiklerini belirterek’’Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından bu seferberlik ile bir kıvılcımı ateşlendi.Bizlerde İl Kadın Kurulu olarak bu kıvılcımı gür alevlere dönüştürmek içen elimizden gelen tüm çabayı sarf etmeye her zaman hazırız.İnanıyorum ki; ekonomimizi canlandırmak Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşları olan, TÜRK İŞ, HAK İŞ, TESK, TİSK, KAMU SEN, TÜSİAD, MÜSİAD ve TİM, TÜRKONFED, Ankara Giyim Sanayicileri Derneği, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği, Türkiye İş Kadınları Derneğin de vermiş oldukları desteklerle bu seferberliğin her geçen gün daha da genişleyeceğine inanıyorum’’dedi.

Daha sonra Diyarbakır Kadın girişimciler Kurulu tarafından oluşturulan gruplar tarafından Kenttin büyük alışveriş merkezlerine TOBB tarafından hazırlanan afişler asıldı.


Panel: "İş Hayatında Kadın"

Çorum Ticaret Sanayi Odası ve Çorum İl Kadın Girişimciler Kurulu işbirliği ile "İş Hayatında Kadın" konulu bir panel düzenlenecektir. 15 Haziran 2009, Pazartesi Günü, saat:14.00’te Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşecek ve Kurulumuz Başkanı Sn.Aynur Bektaş’ın konuşmacı olarak katılacağı etkinliğe iştirak etmek isteyen üyelerimiz için davetiye ektedir. Program >>>


“Kadın Girişimciliği ve İş Hayatında Kadının Yeri” Konulu Uluslararası Konferans

“Kadınları Güçlendirme – Konya’da Kadın Girişimciliğinin Kapasite ve Hizmet Bakımından Ortaklık Kurma Yoluyla Desteklenmesi” projesi kapsamında, 12 Haziran 2009 Cuma günü Konya Dedeman Otel’de saat 14:00’de Milano Ticaret Odası ile Konya Ticaret Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen “Kadın Girişimciliği ve İş Hayatında Kadının Yeri” konulu uluslar arası konferansımız düzenlenecektir. Devamı >>>


TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye Kavaf’ı Ziyaret Etti.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Üyeleri ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları, 03.06.2009 Çarşamba günü Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye KAVAF’ı makamında ziyaret etmişlerdir.
Devamı >>>

Ziyarete ilişkin fotoğraflar >>>


“Kriz Varsa Çare De Var” Seferberliği Başlatıldı

22.05.2009,İSTANBUL-TOBB / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği önderliğinde Türkiye’nin en büyük işveren ve işçi örgütleri olan HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, TESK, TİSK, KAMU-SEN, TİM, TÜSİAD ve MÜSİAD bir araya gelerek, “Kriz varsa çare de var” seferberliği başlattı. Seferberliğin ilk evresini oluşturan iletişim kampanyasının 5 hafta sürmesi planlanıyor. İlk hafta tüketicilere yönelik ‘Eve kapanma, pazara çık’ mesajıyla başlanan kampanyada, sonraki haftalarda üreticiye, çalışana, Hükümet’e yönelik çağrılar da yapılacak. Haber ayrıntısı için tıklayınız.


TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu Tarafından Düzenlenen, “İş Fikrimiz /Geleceğimiz Konulu” Makale Yarışması Sonuçlandı.

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ‘İş fikrimiz geleceğimiz’ konulu makale yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri törenle verildi. Devamı. >>>


“Kadının Elinin Değmediği Bir Ekonominin Bereketi Olmaz”

09.05.2009,ANKARA-TOBB Anneler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Kadın istihdamının, fırsat eşitliğinin, genel ve mesleki eğitimin, yerel ve ulusal düzeyde, daha fazla gündemde tutulması, ülkemizin aydınlık geleceğini kurmak için öncelikli görevlerimizin başında gelir. Ülkemizin bugünlere ulaşmasında, bizlerin yetişmesinde en büyük hak sahibi olan annelerimize olan minnet borcumuzu ancak böyle ödeyebiliriz” dedi.

Haber ayrıntısı için tıklayınız >>>


“TÜRKİYE’DE KADIN GİRİŞİMCİLİĞİN ÖNEMİ”

Tarih: 12 Mayıs 2009 – Salı Saat: 14.00 Yer: Sakarya Ticaret ve Ssanayi Odası Ali Coşkun Konferans Salonu – Arifiye/Sakarya

Ayrıntılar >>>

 

TOBB Mersin Kadın Kurul Üyeleri MEÜ 12. Kariyer Günleri’nde panelist oldular

TOBB Mersin Kadın Kurulu Başkan ve Üyeleri, Mersin Üniversitesi’nin 12. KARİYER GÜNLERİ etkinlikleri çerçevesinde 22 Nisan 2009 da Üniversite’nin Prof.Dr. Uğur ORAL Konferans Salonu’nda yapılan KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ PANELİ’nde görev aldılar. Panelist oldular, panel yönettiler. Devamı >>>


Samsun İl Kadın Girişimciler Kurulu / Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı Yetiştirme Programı

Samsun Kadın Girişimciler Kurulu ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile; çalışmak isteyen ancak herhangi bir vasfı bulunmadığı için iş bulma zorluğu çeken, 18-45 yaş arası, en az ilköğretim mezunu, işsiz ve vasıfsız kadınlara vasıf kazandırarak istihdamlarını sağlamak amacıyla “Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı Yetiştirme Programı” düzenlenmiştir.

Program çerçevesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi ve Gazi Devlet Hastanesi ile işbirliği kurularak, 200’den fazla kadın arasından seçilen 70 kadına, 3 ay süreyle toplam 120 saatlik teorik ve pratik “Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı Yetiştirme” eğitimi verilmiştir.

Kurs sonunda bitirme sınavında başarılı olan 67 katılımcı, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sertifika almaya hak kazanmış, 27 Mart 2009 tarihinde Samsun Kadın Girişimciler Kurulumuz ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen törenle sertifikalarını almışlardır.

İstanbul KGK Başkan Yardımcısı Ülkü Büyükgönenç ve Kurul Üyesi Fatma Saral’ın da katıldığı tören sonunda sertifikalarını alan kadınlarımız, nitelikli birer eleman olarak iş sahasına kazandırılacaktır.


ECO CCI Kadın Girişimciler Konseyi 1.Toplantısı 31 Mart 2009'da İstanbul'da gerçekleşti

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (EİT TSO) Kadın Girişimciler Konseyi 1.Toplantısı (ECO CCI 1st WOMEN ENTREPRENEURS COUNCIL MEETING) 31 Mart 2009 tarihinde İstanbul’da, TOBB Hizmet Binası’nda, TOBB’un evsahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıya TOBB’u temsilen, Yönetim Kurulu Üyesi Tamer TAŞKIN katılmıştır. Devamı >>>


Kahramanmaraş “İş’te Kadın” Paneli 13-14 Mart 2009 “Girişimci Kadınların Büyük Buluşması”

Dosya için lütfen tıklayınız. >>>


TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu Eğitim Takvimi

Takvim için lütfen tıklayınız. >>>


İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında yürütülen üç hibe programının teklif çağrısı, 12 Şubat 2009 tarihinde yayınlanmıştır

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında yürütülen üç hibe programı:

- Kadın İstihdamının Teşvik Edilmesi Hibe Programı,
- Kayıtlı İstihdamın Teşvik Edilmesi Hibe Programı,
- Hayat Boyu Öğrenme Hibe Programı.

Bölgesel düzeyde muhtemel hibe projesi faydalanıcılarına söz konusu üç hibe programı hakkında gerekli teknik bilginin sunulması ve farkındalığın artırılması amacıyla 13 ilde “Hibe Bilgilendirme Toplantıları” düzenlenecektir. Haber ayrıntısı için tıklayınız.


“Hedefimiz, Türkiye’de Kadın Girişimcilerin Sayısını, Erkek Girişimcilerin Sayısıyla Eşit Hale Getirmek”

08.03.2009,ANKARA-TOBB Hisarcıklıoğlu: “TOBB olarak, 1,3 milyon üyemizin yanında, 1,3 milyon kadın girişimci görmek istiyoruz. Biz iş dünyası kuruluşu olarak, sorunun çözümünde kadın girişimci sayımızın arttırılmasının önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bunun için de çalışıyoruz.” Ayrıntılar >>>


Sanayi Bakanlığı Açıklaması - İhracatçı KOBİ'lere Özel Kriz Desteği

Talep ve pazar sorunu yaşayan imalatçı-ihracatçı KOBİ'leri ihracata yönlendirmek ve yeni pazarlara açılımlarını sağlamak amacıyla yeni bir destek programı başlatılmıştır. 1 milyar dolarlık yeni ihracat kredisi destek programı çerçevesinde, başvuran ve şartlara uyan her KOBİ'ye 6 ay vadeli, vade sonunda defaten ödemeli 200 bin dolara kadar kredi kullandırılacaktır. Kredi destek programına başvurular 2 Mart'ta başlayacaktır. Ayrıntılar >>>


3. Anadolu Kadın Girişimciler Zirvesi, 27-28 Şubat 2009, Adana

Her yıl yapılmakta olan Anadolu Kadın Girişimciler Zirvesi’nin üçüncüsü, bu yıl 27-28 Şubat 2009 tarihinde Adana’da, Anadolu Kadın Girişimci Dernekleri Federasyonu üyesi olan, Adana Kadın Girişimciler Derneği tarafından düzenlenmektedir. Ayrıntılar >>>


TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başbakanla Görüştü

24.12.2008,ANKARA-TOBB TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş başkanlığında Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen üst kurul üyesi 12 kişilik bir iş kadını heyeti, 24 Aralık 2008 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Başbakanlık Konutunda ziyaret ederek, güncel ekonomik gelişmeleri görüştüler.


Haber ayrıntısı için tıklayınızİmalatçı Esnaf Ve Sanatkarlar İle KOBİ'lere Sıfır Faizli Cansuyu Kredisi Desteği

Bu programda, İmalatçı Esnaf ve Sanatkar ile 2008 yılı Ekim ayı itibariyle çalışan sayısı 9'a kadar olan Mikro Ölçekli KOBİ'lere 25.000 YTL kredi kullandırılacaktır. İmalatçı Kadın Esnaf ve Sanatkarlarımıza 30.000 YTL kredi kullandıracaktır. KOBİ'lerde ise 2008 yılı Ekim ayı itibariyle 9'un üzerinde çalışanı olanlara, bu sayının üzerindeki çalışan başına 2.000 YTL artı kredi sağlanacaktır. Çalışan başına artı 2.000 YTL, 25.000 YTL'lik limitin üzerine eklenecektir. Böylelikle, örneğin 35 çalışanı olan bir KOBİ, 9'a kadar ki çalışanı için 25.000 YTL alacak, artı 26 çalışanı için de 52.000 YTL olmak üzere toplam 77.000 YTL kullanabilecektir. KOBİ'lere sağlanacak can suyu desteğinin üst limiti ise 100.000 YTL olacaktır.

Bu programda kredi kullanacak olan esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ'lerimiz, krediyi, ilk 3 ayı ödemesiz kalanı aylık eşit taksitler halinde üzere toplam 12 ayda ödeyecektir. Yani kredinin vadesi bir yıldır. Bu programdan yararlanmak isteyen İmalatçı Esnaf ve Sanatkar ile KOBİ lerimizin kredi talepleri, başvuru sırasına göre değerlendirileceği için acele edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Kredi destek başvuruları, 26 Kasım 2008 Çarşamba günü mesai saati başlangıcı itibariyle, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank, Şekerbank, TEB ve Fortisbank şubelerinden birine yapılabilecektir.


TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İlk Yurtdışı Fuarı Index 2008'e Katıldı

İGEME ve Ege İhracatçı Birlikleri tarafından Türkiye ulusal katılımı organize edilen ve Dubai'de gerçekleşen INDEX 2008 fuarına TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Diyarbakır İş Geliştirme Merkezi içinde üretim yapan DİPEK firmasının ürünleri ile katıldı. TOBB KGK adına üst Kurul üyesi ve DİPEK ürünlerinin pazarlanmasından sorumlu Nilüfer Baran ile TOBB KGK danışmanı Mustafa Mente fuara katılarak ürünleri sergilediler. Devamı >>>

Fuara ilişkin basında çıkan haberler: 1 / 2 / 3 / 4


Kadın Girişimciler Yönetimde Olmalı

26.11.2008 Konuya ilişkin Hürriyet Gazetesi'nin Çukurova ekinde çıkan habere ulaşmak için tıklayınız.


Aynur Bektaş'a "Avrupa Yılın Sosyal Girişimcisi" Ödülü

1.11.2008 Ödüle ilişkin gazetelerde çıkan haberlere ulaşmak için ilgili gazete adının üzerine tıklayınız.

Hürriyet / Milliyet / Posta


"Kadınlarını Toplum Hayatına, Üretim Süreçlerine Sokamamış Bir Topluma 'Gelişmiş' Diyemeyiz"

29.10.2008,ANKARA-TOBB Hisarcıklıoğlu: "Kadınlarımızın toplum ve iş hayatı içindeki yeri konusunda ilerleme sağlayamadığımız takdirde, sadece ekonomik hedefleri tutturarak, çağdaş dünyanın bir parçası olamayız. Kadınlarını toplum hayatına, üretim süreçlerine sokamamış bir topluma "gelişmiş" diyemeyiz. Zira böyle bir toplum, gelecek vadeden, muasır medeniyet seviyesine ulaşmış bir toplum olmaktan uzaktır."

Haber ayrıntısı için tıklayınız >>>

Etkinlikle ilgili gazetelerde çıkan haberler: Bugün, Hürriyet, Posta, Radikal, Referans, Sabah, SonSöz, Taraf, Vakit, Vatan, Yeni Gazetem (Ege)


Kadın Girişimciler Beypazarı'nda

Haber ayrıntısı >>>


5510 sayılı Sosyal Sigorta ve Genel sağlık Sigortası Kanunu Sirküleri

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası ile uygulamada yapılan bazı değişiklikler aşağıya özetlenerek alınmıştır.:
1- 5510 Sayılı Kanun ile birlikte T.C.Kimlik numaraları sosyal güvenlik sicil numarası olarak kullanılacaktır.... Devamı >>>


KOSGEB Kredi ve Destekleri

İhracatçı KOBİ'lerimizin finansman ihtiyacını karşılamak amacı ile "0" faizli İhracat Destek Kredisi Programı başlatılmıştır. KOSGEB tarafından başlatılan "İhracatçı KOBİ Kredisi Destek Programı" ile İhracatçı KOBİ'lerimize "0" Faizli Cansuyu Kredisi verilecektir. İhracatçı KOBİ'lere sağlanacak kredi hacmi toplamı 650 milyon dolara ulaşacak olup; kullanılacak kredinin faizinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

İhracatçı KOBİ başına sağlanacak 100.000 USD üst limitten kredi kullanılması halinde 6500 işletme kredi faiz desteğinden yararlanabilecektir. "0 Faizli İhracat Destek Kredisi"nden ihracat taahhüdü veren, 250 kişiden az çalışan istihdam eden, yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 25 milyon YTL'yi aşmayan, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı KOBİ'ler yararlanabilecektir. İhracatçı KOBİ Kredisinin vadesi 6 ay olup; kredinin kullanıldığı tarihten itibaren, 6. ayın sonunda def'aten (alınan kredi tutarının, bir defada tamamı ) geri ödenecektir.

İhracatçı KOBİ'lerimiz tarafından yapılacak başvurular;

Kredi kullanımı ile ilgili olarak, Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası,

KOSGEB Veri Tabanına kaydı olmayan İhracatçı KOBİ'lerimiz ise, kayıtla ilgili olarak KOSGEB Merkez Müdürlüklerine başvuracaktır.

Yapılan başvurular, KOSGEB ve bankalarca belirlenecek kriterlere göre değerlendirilecektir.

Teminat sıkıntısı yaşayabilecek olan ihracatçı KOBİ'ler, Kredi Garanti Fonu'na (KGF) başvurabilecektir.


TOBB'dan Kadınlara Fuar Jesti

Ayrıntılar için tıklayınız >>>


TOBB/TAIEX "Cinsiyet Eşitliği: Türkiye'de Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi" Semineri (18 Kasım 2008, İstanbul)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Avrupa Komisyonu Teknik Yardım ve Bilgi Değişim Ofisi (TAIEX) işbirliğinde, 18 Kasım 2008 tarihinde Birliğimiz İstanbul Hizmet Binasında (Talatpaşa Cad. No.3 34394 Gültepe/İstanbul) "Cinsiyet Eşitliği: Türkiye'de Kadın Girişimciliğin Desteklenmesi" konulu bir seminer gerçekleştirilecektir.

Seminer süresince İngilizce-Türkçe simültane tercüme hizmeti sağlanacaktır.
Müracaat formunun eksiksiz bir şekilde doldurarak 15 Ekim 2008 tarihine kadar Birliğimize iletilmesi (byilmaz@tobb.org.tr veya faks: 0312 413 - 8290) gerekmektedir.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş Nevşehirli Kadın Girişimcileri Ziyaret Etti

TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun kongresi sırasında KOSGEB adına Proje Koordinatörü Şeyda Ekiz yaptığı sunumda Kadın Girişimci Merkezleri ile ilgili bilgi verdi, kurulan dört merkezden üçünde kadın girişimci çıktığını ancak bir merkezden hiç kadın girişimci bulunamadığını ifade etti. Kongre sonrasında Kurul Başkanı Aynur Bektaş KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan'ı ziyaret ederek kadın girişimciler için hizmet sektörünün çok önemli olduğunu, imalat sanayine kullandırılan imkanların hizmet sektörüne de kullandırılması gerektiği ifade etti. Devamı >>>


Kadın Girişimciler Kurulu Kongresi TOBB TV'de

"Daha güçlü ekonomi için Türkiye'de Kadın Girişimciliğinin güçlendirilmesi" hedefinden yola çıkan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile bütün illerin Kadın Girişimciler Kurullarını Ankara'da bir araya getirdi. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde, başlayan I. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Kongresi'ne sayısı 700'e yakın kadın girişimci katıldı. Kongre'nin açış konuşmaları, TOBB Başkanı ve Kadın Girişimciler Kurulu Onursal Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş tarafından yapıldı.
TOBB TV'de yayınlanan Kongre görüntüleri için tıklayınız. >>>


"Elinde Hamur Olanlar Her İşe Karışsın Ki, Büyümenin Bereketini De Toplumun Tamamı Hissetsin"

25.08.2008,ANKARA-TOBB Hisarcıklıoğlu: "Gelişmiş bir toplum olmak için, kadınlarımızı sosyal hayata, üretim süreçlerine sokmak zorundayız. AB'nin bir parçası olmayı hedefleyen ülkemizde, 'kadınlarımızın eğitimi, istihdamı ve toplum hayatı içindeki yeri konusunda, mutlak surette ilerleme sağlamalıyız. Bunun anahtarı, önce eğitimdir." Haber ayrıntısı için tıklayınız. >>>
Konuyla ilgili basında çıkan yazı ve fotoğraflar.(sıkıştırılmış rar dosyası)>>>
Kongrede yapılan sunumlar. >>>
Gala Fotoğrafları >>>


Daha Güçlü Ekonomi için Türkiye'de Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi: TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Kongresi 24-25 Ağustos 2008 - TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Ankara

Birliğimiz ile Oda ve Borsalarımız bünyesinde kadın girişimcilerimizin örgütlenmesi amacıyla 2005 yılında başlatılmış olan çalışma, Oda ve Borsalarımızın yoğun gayretleriyle sürdürülmektedir. Anılan çalışmalar kapsamında, Birliğimizce 25 Ağustos 2008 tarihinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde "TOBB Kadın Girişimciler Kurulu" ile "İl Kadın Girişimciler Kurulu" üyelerinin katılımıyla, "Daha Güçlü Ekonomi İçin Türkiye'de Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi: TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Kongresi"nin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Kongre'nin "Taslak Programı" ve "Katılım Teyit Formu" linklerde sunulmuştur.

Kongre'ye Ankara dışından katılacak üyelerin 24 ve 25 Ağustos günü iki gece konaklama giderleri Birliğimizce karşılanacaktır.
Kongre'ye katılım teyidini takiben, konaklama ve diğer lojistik ile ilgili bilgiler, Birliğimizce katılımcılara bildirilecektir. Organizasyon çalışmalarının sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi için, Kongre'ye katılım teyidinin, 15 Ağustos 2008 tarihine kadar Birliğimize iletilmesi (Faks: 0312 413 82 90) gerekmektedir.


TOBB/TAIEX "İşgücü Piyasasının İhtiyaçlarını Karşılamak için Mesleki Eğitim ve Öğretim" Semineri (2-3 Temmuz, Ankara)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Avrupa Komisyonu Teknik Yardım ve Bilgi Değişim Ofisi (TAIEX ) işbirliğinde, 2-3 Temmuz 2008 tarihlerinde, TOBB'da "İşgücü Piyasasının İhtiyaçlarını Karşılamak için Mesleki Eğitim ve Öğretim" semineri gerçekleştirildi. Sunumlar ve ayrıntılar >>>


''İstihdam paketi'' olarak adlandırılan İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Genel Kuruldaki görüşmelerde verilen önergelerle, SSK ve Bağ-Kur prim borçları yeniden yapılandırıldı. Yasaya göre, SSK ve Bağ-Kur prim borcunun tamamını, gecikme cezası ve gecikme zammının yüzde 15'ini 1 ay içinde peşin ödeyenlerin, borç faizlerinin yüzde 85'i silinecek. İşsizlik Sigortası Fonundan, GAP'a kaynak aktarılacak; fondan sağlanan kaynak, yatırımlardan elde edilecek gelirlerle geri ödenecek. İşe yeni alınan kadınlar ile 18-29 yaş arasındaki genç işsizlerin SSK primleri, 5 yıl boyunca İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak. Devamı >>>


ARİEL VE TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, TÜM KADINLARI YARIŞMAYA DAVET EDİYOR!

HAYATTA BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYEN TÜM KADINLAR İÇİN DÜZENLENEN, "ARİEL ile BİR ADIM ÖNE" YARIŞMASI BAŞVURULARINDA SON HAFTA!

Bugüne kadar sağladığı lekesiz temizlik ile kadınların en büyük yardımcısı olan Ariel'in, hayatta bir adım öne çıkmak isteği taşıyan tüm kadınları kucaklayan yepyeni kampanyası çerçevesinde düzenlenen Ariel ile Bir Adım Öne Yarışması'na başvurmak için son haftaya girildi. Başvuruların 1 Haziran'da sona ereceği yarışmada ilk üçe giren katılımcıların proje ve hayalleri Ariel tarafından desteklenerek hayata geçirilecek. Devamı (doc) >>>Kuşadası Uluslararası Kadın Girişimciler Festivali, 20-22 Haziran 2008

Kuşadası Soroptimist Kulübü ve İzmir Soroptimist Kulubü olarak 20-22 Haziran 2008 tarihinde gerçekleştireceğimiz ''Kuşadası Uluslararası Kadın Girişimciler Festivalini '' sizlere duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Soroptimistler olarak kadın üreticiler ve girişimciler için 20-22 Haziran tarihleri arasında Kuşadası Merkezinde kurulacak stantlarda ürünlerini sergileme ve yeni işbirliği fırsatları sunmayı hedefliyoruz.

Bu etkinliğimizi başarı ile organize edebilmemiz için son başvuru tarihi 15 Mayıs 2008'dir. Konu ile ilgili program bilgilendirme ve başvuru formu ekte bilgilerinize sunulmuştur.

Bu organizasyonun gerçekleştirilmesinde sizlerin katılımı ve desteği bizler için çok önemlidir. Projemizi çevrenizdeki kadın girişimlere duyurmanız katılımın çoğalması dolayısıyla hedeflerimize ulaşmamızda çok önemli olacaktır.

Saygılarımızla,

KUŞADASI SOROPTİMİST KULÜBÜ
Esra Kocaöner - Başkan

İZMİR SOROPTİMİST KULÜBÜ
Sema Övgün - Başkan

Başvuru Formu

Stant Kriterleri

KUŞADASI ULUSLARARASI KADIN GİRİŞİMCİLER FESTİVALİ PROGRAMI

20 Haziran , Cuma 2008   Kuşadası geliş ve otellere yerleşme
16.30
  Basın toplantısı
17.00
  Girişimcilik konulu Konferans
19.00
  Açılış kokteyli
21.00
  Fuar standlarının açılışı
23.30
  Standların kapanışı

21 Haziran Cumartesi 2008    
10.00
  Kuşadası ve koyları tekne turu , öğle yemekli
18.00
  Standların açılışı
23.30
  Standların kapanışı

22 Haziran Pazar 2008    

10.00

  Efes Meryemana turu , öğle yemekli

18.00

  Standların açılışı

23.30

  Festivalin kapanışı2 bin "tekno KOBİ"ye faizsiz kredi

Milliyet ANKARA Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ( KOSGEB), 1 Mayıs'tan itibaren KOBİ'ler için iki yeni projeyi hayata geçirecek. Sadece yatırımların destekleneceği projede KOBİ'lere nakit kredi ödemesi yapılmayacak, KOBİ'lerin alacağı makine teçhizatın bedeli ödenecek. İlk modelde, orta-yüksek ve ileri teknoloji sektörlerinde bulunana 1000 KOBİ'ye işletme başına 100 bin YTL'lik kredi faiz desteği; orta- düşük ve düşük teknoloji sektörlerindeki 1000 KOBİ'ye ise işletme başına 50 bin YTL'lik kredi faiz desteği verilecek. Program Ziraat, Halkbank, Yapı Kredi, Garanti, Türk Ekonomi ve Alternatifbank ile yürütülecek. Devamı için lütfen tıklayınız.

KOSGEB İstihdam Kredisi Desteği ile ilgili ayrıntılı bilgi. >>>1.Ulusal Kadından Kadına İş Günleri Çağrısı

Ankara Girişimci İş Kadınları ve Geliştirme Derneği (ANGİKAD) "1.Ulusal Kadından Kadına İş Günleri" etkinliği organize etmektedir. 24-25 Mayıs 2008 tarihlerinde Ankara Ticaret Odası salonlarında gerçekleşecek bu organizasyon, İşkadınlarının birbirleri ile; tedarikçi, temsilci, ortak temelinde profesyonel ilişkiler geliştirecekleri bir ortam yaratacaktır. Her katılımcıya işini anlatabileceği 1 masa ve 1 poster standı tahsis edilecektir. Devamı için lütfen tıklayınız.

Katılım belgesi için tıklayınız.8 Mart Dünya Kadınlar Günü Toplantısı

Hisarcıklıoğlu: "1 Milyon 300 Bin Kadın Girişimci Hedefliyoruz"

09.03.2008,İSTANBUL-TOBB Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, birlik olarak 1 milyon 300 bin üyelerinin yanında, 1 milyon 300 bin de kadın girişimci görmek istediklerini bildirdi.

Toplantı fotoğrafları için tıklayınız.
Haber ayrıntısı için tıklayınız.
Haber videosu için tıklayınız
.Kurul'un Oluşumu ile İlgili TOBB Web Sitesinde Yer Alan Haber

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Oluşturuldu

29.10.2007 - İSTANBUL, TOBB Hisarcıklıoğlu: "Son yıllarda kadın istihdamını artırmaya yönelik proje ve programlar önem kazanmış, özellikle kadın girişimciliği konusunda kamu, sivil toplum ve özel sektör kuruluşları tarafından yürütülen program ve projelerde artışlar görülmüştür. Ancak, bu program ve projelerin sürekliliğinin sağlanarak bunların bütünlükçü bir bakışla devam ettirilmesi ve toplumun tüm kesimleri tarafından benimsenmesi önemlidir."

Haber ayrıntısı için tıklayınız
Haber videosu için tıklayınız

 

 

 
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu
© 2009 TOBB, Her Hakkı Saklıdır